trub page about Atari

intSDX 128kB "flash"

SDX upgrade nie jest projektem jednorazowym, prawdopodobne jest, że będą pojawiać się kolejne ulepszone wersje. W takim przypadku, za każdym razem konieczne byłoby zaprogramowanie kości EPROM nową wersją. Nie każdy ma jednak po ręką programator, dlatego jad przygotował dodatek do intSDX128, umożliwiający programowanie kości pamięci Flash typu AT29C010, 29EE010 lub 29F010 bezpośrednio z Atari.

Przeróbka nie jest skomplikowana, lecz wymaga zaprogramowania GALa.

  1. Warunek wstępny: mamy już zrobioną (albo właśnie montujemy) intSDX 128kB wg Pasia.
  2. Rezystorem 4k7 łączymy piny 32 (VCC) i 31 (/WE)  w podstawce pod pamięć Flash (podstawkę zamontowaliśmy do intSDX 128).
  3. Przewodem łączymy pin 31 (/WE) z sygnałem R/-W, który jest podłączony do nóżki 1 GALa w intSDX. Po drodze montujemy w druciku przełącznik, zworkę itp. Zwarty umożliwia programowanie, rozwarty - stan normalny (blokada programowania).
  4. Sprawdzamy, czy wszystko zrobiliśmy poprawnie: w tym celu uruchamiamy komputer z dotychczasową kością pamięci i sprawdzamy czy wstaje.
  5. Programujemy GALa do intSDX zmodyfikowanym plikiem jed, który umożliwia flaszowanie. Po tej operacji komputer powinien się normalnie uruchamiać z SDX.
  6. Uruchamiamy komputer z dyskietki programującej SDX (do pobrania), zwalniamy przełącznikiem blokadę programowania, gdy program tega zażąda, następuje zaprogramowanie pamięci, po czym przełącznik ustawiamy na blokadę programowania i cieszymy się nową wersją SDX.

Przełącznik w trakcie normalnej pracy powinien być zawsze ustawiony w pozycji blokada zapisu, aby nie doprowadzić do konfliktów.

Autorzy:
jad, Pasiu/SSG - hardware, DTL Ltd. - software

( c ) 2023 trub/DLT. All Rights Reserved.