trub page about Atari

Indus CP/M

[English version]

Dyskietka systemowa

Z nią jest pewien problem. Dostępne w sieci obrazy dyskietek systemowych są w formacie ATR, który zakłada, że pierwsze trzy sektory mają po 128 bajtów. Tymczasem oryginalne dyskietki miały je po 256 bajtów. Przy kopiowaniu drugie połówki sektorów 1-3 zostały więc utracone. Część systemu CP/M stanowią moduły niezależnych od sprzętu i na szczęście w tych utraconych paczkach były właśnie takie moduły. Dzięki temu, udało mi się na podstawie innych dystrybucji systemu CP/M odtworzyć brakujące części. Pozostaje jednak nadal problem, jak umieścić je w pierwszych trzech sektorach, skoro Atari oczekuje w nich tylko 128 bajtów.

Rozwiązanie wymagało napisania programu Indus CP/M Tool, który uzupełnia brakujące części sektorów. Nalepiej poprawić dyskiekę Indus RAM Charger Utility Disk (pozostałe dyski systemowe Indus CP/M mają starszy BIOS). Procedura jest następująca:

Kolejne dyski systemowe można tworzyć już z poziomu CP/M programem INIT (lub INITCA), dlatego procedura ta służy głównie do naprawiania obrazów ATR.

Uwaga! Stacja CA-2001 nie jest zgodna z programem INIT zamieszczonym na dyskietce Indus CP/M i służącym do tworzenia dyskietek systemowych. Zamiast niego należy użyć INITCA, wersji przystosowanej dla CA-2001 (thanks sup8pdct!).

Alternatywny sposób (i jako pierwszy podany kiedyś na tej stronie) wymaga komputera PC z MS-DOS i stacją 360kB. Programem Anadisk (ja użyłem wersji 2.06) należy uzupełnić brakujące części sektorów 2 i 3 danymi z tego pliku (sektor 1 pozostawiamy bez zmian).

Bootowanie CP/M
  • Utworzyć dyskietkę Indus RAM Charger 40/80 Col. Terminal - to jest zwykła dyskietka DOS XL, więc nie wymaga naprawiania
  • Uruchomić komputer z tej dyskietki
  • Po załadowaniu DOSu uruchomić terminal 80-kolumnowy programem E.COM lub 40-kolumnowy (F.COM)
  • Włożyć do stacji dyskietkę systemową CP/M
  • Przytrzymując na stacji klawisz Drive type nacisnąć jednocześnie Error
  • Na ekranie ukaże się winieta systemu Indus CP/M i żądanie naciśnięcia Return. Jeżeli nic się nie dzieje mimo prób, prawdopodobnie Ľle zamontowano rozszerzenie pamięci lub nie naprawiono dyskietki systemowej.
  • Po naciśnięciu Return powinien pojawić się znak zachęty systemu CP/M (A>)
  • Dla pewności wpisujemy DIR i uzyskujemy listę plików na dyskietce.

Instrukcja obsługi Indus CP/M

Na dyskietce znajduje się plik READ.ME, który zawiera opis cech systemu Indus CP/M. Zawartość pliku można obejrzeć pisząc TYPE READ.ME lub klikając w poniższy link:
INDUS CPM 2.2
Nie ma tam ogólnej instrukcji obsługi systemu CP/M, ale tę można znaleźć w sieci (interesuje nas wersja 2.2).

System CP/M najlepiej pracuje w systemie wyposażonym przynajmniej w dwie stacje dysków. Z tego względu warto mieć podłączoną jako D2: drugą stację lub urządzenie typu SIO2PC.

Terminal

Wiele programów dla systemu CP/M podczas instalacji pyta o rodzaj terminala z jakim pracujemy. W naszym przypadku należy wybrać ADM-3A (Lear-Siegler) dla trybu 80-kolumnowego i ADM-31 dla 40 kolumn, ponieważ te modele terminali sprzętowych są emulowane przez programy E i F (w dokumencie jest mowa o programach TRM80 i TRM40, które w rzeczywistości mają inne nazwy). Niestety, terminal ADM-3A emulowany w trybie 80 kolumnowym ma mniejsze możliwości niż ADM-31, przez co niektóre programy mogą prezentować się dość skromnie (brak Reverse Video) oraz wolno odświeżać obraz.

TT - Trub Terminal eliminuje niektóre z tych niedogodności oraz pozwala wykorzystać możliwości trybu 80-kolumnowego oferowane przez VideoBoardXE. Do poprawnej pracy wymagany jest sterownik ekranu (S_VBXE.SYS lub RC_GR8.SYS) z pakietu SpartaDOS X Toolkit (dostępne także na drac030.atari8.info). Więcej informacji można znaleźć w załączonym pliku doc.

Pobierz TT - Trub Terminal 0.6

Znaki ASCII, które nie występują na klawiaturze Atari uzyskuje się następująco:

Znak Klawisz
{ SHIFT <
} SHIFT >
` Inverse
~ SHIFT Inverse

TT VBXE

TT Terminal dla VBXE z programem Wordstar

Oprogramowanie

Programy dla systemu CP/M można bez trudu znaleźć w sieci. Problemem dla początkujących może być ich skopiowanie na dyskietkę i uruchomienie. Oto jeden z możliwych sposobów:

  • Uruchomić CP/M z dyskietki systemowej, zostawić ją w stacji
  • Podłączyć Indus RAM Charger Utility Disk jako D2: (za pomocą oprogramowania typu SIO2PC lub używając drugiej stacji)
  • W systemie CP/M uruchomić program INIT (INITCA) z dysku B: (B:INIT)
  • Włożyć do stacji A: nową dyskietkę, gdy INIT tego zażąda
  • Program INIT sformatuje dyskietkę i nagra na niej pliki systemowe
  • Utworzyć na PC obraz ATR (format AtariDOS lub MyDOS, 180kB), zawierający pliki, które chcemy przenieść do CP/M
  • W systemie CP/M uruchomić program ICDS z dysku B: (B:ICDS)
  • Podłączyć utworzony ATR jako D2:
  • W ICDS użyć opcji "C" do skopiowania plików, podając 2: jako nazwę urządzenia źródłowego i A: jako docelowego (np. 2:*.COM,A:)
  • Po zakończonym kopiowaniu możemy uruchomić tak przeniesione programy.

System Indus CP/M ze stacją LDW

( c ) 2024 trub/DLT. All Rights Reserved.